Teach for Slovakia: úspěch i bez pedagogické kvalifikace.

Návrat na stránku Euroinstitut|Česká školní inspekce

Teach for Slovakia je nový koncept, Získal podporu slovenského ministerstva školstva.
Šikovní absolventi nepedagogickích univerzít,  idú na 2roky učiť do komplikovaných škôl.
Každý rok sa tak rozrastá komunita ľudí, ktorí priamo v školách spoznajú problémy školstva. Po dvoch rokoch v teréne môžu z rôznych pozícií v celej krajine tieto problémy odstraňovať.

Stát se otevřel – umožňuje mladému člověku bez pedagogického vzdělání (ale samozřejmě s intenzivním kurzem) učit na základní škole a platí mu normální plat. Pustí ho mezi učitele, kteří tuto práci dělají roky a nemají tak úplně důvod důvěřovat mladému člověku, že ví, co dělá.

Ve skandinávských, ale i v dalších západoevropských zemích, je běžné, že se na základní škole nepropadá vůbec. Na Slovensku (ale i u nás) běžně propadají i prvňáčci. Slovenské školství prý potřebuje změnu téměř všude, po celé zemi. Naše školství se o změny pokouší, je však otázka, zda jdeme tím správným směrem.

Tato virtuální hospitace je ve škole převážně romské. Ten vousatý učitel s dlouhými vlasy, sepnutými v ohonu, je Juraj Čokyňa, bývalý redaktor slovenských nezávislých novin Denník N. V úzkých upnutých kalhotách a tričku s nápisem „Taková byla doba“ a na ruce má více než deset náramků z letních festivalů. Děti pocházejí z romských osad, ale i z běžné střední třídy a před jeho příchodem velká část z nich propadla. To se výrazně nezmění ani poté, co v této škole stráví dva roky. Změna potrvá dlouho, ale třeba už začít.

Návrat na stránku Euroinstitut | Česká školní inspekce